Dask


Deprem, herkesin yaşayabileceği doğal bir afettir. Özellikle bir deprem ülkesinde yaşayanlar için ise deprem sigortası bir zorunluluk olduğu kadar, bir sorumluluktur da.

1999’daki büyük Marmara Depremi’nden sonra deprem nedeniyle oluşan hasarların neden olduğu maddi  hasarları karşılamak için deprem sigortası yaptırmak mecburi hale getirilmiştir.

Çoğunluğu deprem bölgesinde yer alan ülkemizde deprem sigortası, meydana gelecek bir deprem sonrasında meydana gelecek büyük maddi kayıplara karşı alınacak yegane önlemlerden biridir.

Sigorta şirketleri, zorunlu deprem sigortası konusunda aracılık yapmaktadırlar. DASK yani zorunlu deprem sigortası ile şu durumlar teminat kapsamındadır:

– Deprem
– Deprem sonrası yangın,
– Deprem sonucu olan patlama türü hasarlar

Bunlara maruz kalan binalar tamamen veya kısmi hasar alsa da sigorta kapsamında kabul edilir. DASK sigortalı binaların sınırları içinde kabul edilen çatı, merdiven, asansör boşluğu, bahçe duvarı, sahanlık gibi alanları da yine sigorta teminatları dahilinde değerlendirilir.

2012 yılında yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’nun getirdiği yönetmelik gereğince yeni elektrik ve su aboneliği için binanın DASK sigortasına sahip olması zorunluluğu şart koşulmuştur. Zorunlu deprem sigortası DASK ile ilgili bu ve bunun gibi pek çok önemli bilgi ile uygulama hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz uzman sigorta danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

alianz
axa
gunes
ak
euroka
mapre

Start typing and press Enter to search